Fyra fönster i advent - Första advent
Fyra konstnärer - fyra inblickar
Följ med på kulturenhetens konstnärliga nedräkning till jul
För andra året i rad har fyra konstnärer tilldelats varsitt fönster i Lidköpings centrum att sätta sitt konstnärliga uttryck på. Vid varje advent är det premiär och fönstren avtäcks tillsammans med andra kulturinslag.
Första adventshelgen
Lördag 29 november kl. 11.00 - Stenportsgatan 3 (Före detta Espresso House)
Fönstermålning av Frida Clerhage invigs. Frida är en konstnär och formgivare från Göteborg som färglägger de flesta av ytor. Hennes formspråk är naturnära, grafiskt och lekfullt, med stor fokus på växter och organiska former.
Musikunderhållning med Duo Resonare. Med Emelie Eggen på sång och Johanna Bergquist vid pianot eller gitarren skapar Duo Resonare en stämningsfull stund. Genom nära samspel och känslofyllda tolkningar bjuder de in publiken till en varm och personlig musikupplevelse. Repertoaren rör sig mellan stilla eftertanke och livfull energi – alltid med hjärtat i centrum och musiken som gemensamt språk.
Arrangör Kultur i Lidköping i samarbete med Musik&Co
Tillbaka till alla evenemang
Publicerad:
Senast uppdaterad:
Sidansvarig: bildning@lidkoping.se