Ny sopbil testas inför hemsortering av glas och metall

Innan 2027 ska Lidköpingsborna få ett tredje sopkärl på sin tomt. Just nu testas olika lösningar för att hitta den mest effektiva metoden för hur det ska fungera. Bland annat har en specialutrustad sopbil kunnat ses på gatorna i sommar.
Från och med 2027 blir det obligatoriskt för alla fastighetsägare att sortera även glas- och metallförpackningar vid bostaden. För att möta de nya kraven på ett effektivt och hållbart sätt har Lidköping miljö och teknik påbörjat ett omfattande test- och utvecklingsarbete.
Vi vill se till att vi har fungerande lösningar på plats i god tid. Därför testar vi nu både fordon och arbetsrutiner i verklig miljö, säger Johannes Fast, driftledare på affärsområde avfall.
Sopbil med sidolyft
Den sopbil som nyligen testats är utrustad med två fack baktill, precis som dagens fordon, men har dessutom en sidolyft som är tänkt att användas för glas och metall. Under sommaren har bilen rullat både i tätort och på landsbygd för att utvärdera framkomlighet, tömning och arbetsmiljö.

Bilen är något större än våra nuvarande fordon och eftersom tömningen sker från sidan är det viktigt att vi ser hur det fungerar i olika typer av områden. Det handlar både om att säkerställa att tömningen fungerar som den ska och att våra chaufförer har en bra arbetsmiljö, berättar Johannes Fast.
Invånarnas engagemang märks
Införandet av kärl 3 är en stor förändring men enligt Johannes finns det ett tydligt engagemang hos invånarna.
Vi märker att många vill göra rätt och bidra till en bättre sortering. Det är väldigt positivt. Samtidigt är det vårt ansvar att se till att lösningarna fungerar i praktiken – både för hushållen och för oss som jobbar med insamlingen.
Fortsatt testning inför 2026
Planen är att påbörja införandet av kärl 3 under senare delen av 2026. Fram till dess fortsätter testerna – inte minst under vintern då snö och halka ställer ytterligare krav på både fordon och logistik.
Det är mycket som ska falla på plats men vi är på god väg. Genom att testa nu kan vi göra justeringar och hitta de bästa lösningarna för Lidköping, avslutar Johannes.
Publicerad:
Senast uppdaterad:
Sidansvarig: limtab@lidkoping.se