Nya ledningar borras under Lidan

En bild på vattnet i ån Lidan. Industrier och stadsmiljö i bakgrunden.

Från slutet av februari till mitten av april pågår ett arbete med att dra nya el- och vattenledningar under Lidan, mellan Östra hamnen och Västra hamnen. Arbetet sker med så kallad styrd borrning cirka 13 meter under vattenytan.

Lidköping miljö och teknik behöver förstärka el- och vattenledningsnätet i det aktuella området för att skapa ökad kapacitet och en hållbar infrastruktur för framtiden. Dragningen under Lidan är en liten del i en större helhet, men den sticker ut eftersom den sker under vattnet och med hjälp av avancerad teknik.

– Genom att borra oss igenom flera meter under Lidan och samtidigt dra med ledningarna slipper vi stora schaktarbeten. Det är bättre för miljön samtidigt som vi undviker stora störningar för både fordonstrafiken och sjöfarten, berättar Anders Olsson, anläggningschef elnät på Lidköping miljö och teknik.

Ingen stor trafikpåverkan

Under perioden som arbetet pågår, från slutet av februari till mitten av april, blir det några mindre störningar i trafiken i området.

Här påverkas framkomligheten:

  • På östra hamnsidan, del av Sjöhagsgatan.
  • På västra hamnsidan, del av Strandgatan. Även gång- och cykelvägen som leder längs sjökanten kommer att behöva stängas av en period för att fungera som materialupplag.
Karta som visar Lidans utlopp i Vänern samt var ledning för el och VA ska gå mellan västra och östra sidan. Även områden med trafikpåverkan är markerade.

Sidansvarig: limtab@lidkoping.se

Senast uppdaterad:

Publicerad: