Nya VA-ledningar ska framtidssäkra Lidköping

Lidköping miljö och teknik har inlett ett omfattande arbete med att förnya ledningsnätet för vatten och avlopp i Järpås. Syftet är att förbättra systemet genom att öka kapaciteten och minska risken för översvämningar.
I Järpås, precis som i många andra områden i Lidköpings kommun, finns i dag ett äldre ledningsnät där dagvatten rinner ner i samma ledning som spillvattnet. Den lösningen är inte längre tillåten då det orsakar stor belastning på avloppssystemet vid skyfall. Risken blir att förorenat vatten rinner direkt ut i sjöar och vattendrag samtidigt som fastigheter kan drabbas av översvämning.
Fokus på dagvattenseparering
Ett stort fokus i projektet i Järpås handlar om dagvattenseparering. Det betyder att ute i gator och andra allmänna ytor kommer nya dagvattenledningar att grävas ner. Via dagvattenledningarna kan regn- och smältvatten rinna vidare direkt ut i våra vattendrag i stället för att belasta avloppssystemet.
Arbetet sker etappvis och i samband med grävning och ledningsarbeten kommer gator att behöva stängas av helt eller delvis. Lidköping miljö och teknik ansvarar för ledningsarbetet i Järpås och NCC är anlitad som entreprenör. Lidköpings kommun ansvarar för återställande av gator och gatubelysning.
Förnyat dricksvattennät och gatubelysning
– Det här är ett viktigt led i vårt gemensamma arbete för att minska risken för översvämningar vid skyfall. Vi passar också på att byta ut vattenledningar som är i behov av förnyelse, berättar Eva-Lena Beiron, affärsområdeschef vatten-avlopp på Lidköping miljö och teknik.
– Och när vi ändå gräver passar vi på att förbättra gatubelysningen i vissa områden, vilket sker i samarbete med kommunen. Resultatet blir större trygghet och en mer hållbar miljö för Järpåsborna.
Omfattande arbete som tar tid
Uppdateringen av ledningarna är tidsödande. Det kommer att behöva pågå i flera år innan hela Järpås är klart. Innan årsskiftet färdigställdes västra delen av Storgatan. Efter vinterns djupa tjäle har arbetena nu återupptagits. På tur står Mejerigatan och Torggatan och de kommer att vara helt eller delvis avstängda under de närmaste månaderna. Information har gått ut till berörda fastighetsägare.
– Anledningen till att vi börjar med Järpås är att det också får effekt i andra områden nedströms i systemet, som exempelvis Lovene. Successivt kommer vi att ta oss an fler orter men det ligger längre fram i tiden, förklarar Eva-Lena Beiron.
Krav på berörda fastigheter
När en allmän dagvattenledning är på plats kommer vissa fastighetsägare som bor längs gatan att behöva koppla om på sin fastighet. Det gäller i de fall där dag- och dräneringsvatten sedan tidigare är ihopkopplade med spillvattenledningen inom fastigheten.
Omkoppling till separat dagvattenledning ska ske inom två år efter att man fått krav på sig från Lidköping miljö och teknik. Ett alternativ är att ta hand om sitt dagvatten lokalt inom tomten, om det är möjligt.
Kravet på dagvattenseparering gäller generellt för fastighetsägare i hela kommunen men i praktiken har Lidköping miljö och teknik ingen möjlighet att ställa krav på alla samtidigt.
– Det kommer att ske successivt i samband med att vi ändå behöver byta ut vatten- och avloppsledningarna på olika platser i kommunen – precis som nu i Järpås. Men det är bra för fastighetsägare att känna till att det är på gång, och att man kan förbereda och göra rätt om man till exempel ändå behöver gräva på sin tomt eller dränera om sitt hus, säger Eva-Lena Beiron.
Mer information
Sidansvarig: limtab@lidkoping.se
Senast uppdaterad:
Publicerad:
