Första steget i utvecklingen
av Ågårdens idrottsområde
%20%C3%85g%C3%A5rdsvallen%20Omkl%C3%A4dningsbyggnad%20-%20Liljewall_komp.webp)
Detta är en illustration.
Arbetet med att utveckla Ågårdens idrottsområde är nu igång. I veckan påbörjades rivningen av de gamla omklädningsrummen, som är ett första steg i satsningen på att skapa moderna och funktionella lokaler för idrotts- och föreningslivet i Lidköping.
Den nya byggnaden kommer att rymma åtta omklädningsrum, toaletter, förråd, tvättstuga, samlingslokal, kiosk och ytterligare förrådsutrymmen.
Byggnaden utformas med fokus på hållbarhet, tillgänglighet och lång livslängd. Den får träfasad, golvvärme och stryktåliga ytskikt som tål intensiv användning. Energi från Arenan återvinns och kompletteras med solpaneler på taket. Dessutom byggs särskild dagvattenhantering in för att ta hand om regnvatten på ett hållbart sätt. Byggnaden blir även tillgänglighetsanpassad.
– Det här är ett viktigt projekt för hela idrottslivet i Lidköping. De nya lokalerna kommer att göra stor skillnad för både föreningsverksamheten och för alla som använder området till träning och matcher, säger Anders Kindberg, områdeschef på Sektor service.
– Det känns väldigt bra att vi äntligen är igång med det här projektet. Många har väntat länge på nya omklädningsrum på Ågården, och nu tar vi ett viktigt steg framåt. Det här betyder mycket för både idrottslivet och föreningarna i Lidköping, säger Roger Ahlén (S), ordförande i fritids- och föreningsnämnden.
%20nya%20rum.webp)
De nuvarande omklädningsrummen.
Publicerad:
Senast uppdaterad:
Sidansvarig: bildning@lidkoping.se
%20LK_logotyp_CMYK.png)